Bilgi Bankası: Teknik Servis
Yedek Nasıl Alınır Bilgilerimi Nasıl Yedeklerim
Gönderen Admin Onsa on 31 January 2014 11:10 AM

Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarımızdaki bilgilerimizi nasıl yedekleyebiliriz konusunu anlatacağım. Bilgisayarımız virüslerden kaynaklı olarak sürekli risk altındadır. Durum böyle olunca bilgilerimizin güvenliği ve veri kaybını önlemek için düzenli olarak yedek almamız gerekiyor.

Bilgisayarınızda antivirüs programları veya diğer güvenlik programlarının bulunması , bilgilerinizin tamamen güvende olduğu anlamına gelmez. İşletim sisteminden kaynaklı sorunlar , donanımsal arızalar gibi sorunlar yüzünden bilgilerimizi kaybedebiliriz. Bu tarz durumlarda verilerimizi kurtarmak için yapmamız gereken düzenli aralıklarla yedek almak ve imkanınız varsa eğer bu yedekleri başka bir disk üzerinde barındırmak.

Bilgileri yedeklemek için çok fazla yöntem vardır. Dosyalarınızı yedeklemek istediğiniz birimlere kopyala-yapıştır yaparak yedekleyebilirsiniz. Bugün alternatif bir sistem anlatacağım.

Windows Yedekleme ve Geri Yükleme

Öncelikle aşağıdaki yolları izleyerek Yedekleme servisine giriş yapıyoruz.

Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Yedekleme ve Geri Yükleme

Yedekleme ayarla seçeneğine tıklayarak işleme başlıyoruz.

 

Yedeği kaydedeceğiniz birimi seçip ileri butonu ile devam ediyoruz ( Örneğin D: Sürücüsünü seçebiliriz)

Burada karşımıza 2 seçenek çıkacak

Burada Windows seçsin özelliğini tavsiye ediyorum. Bu özellik ile bütün bilgileriniz yedeklenecektir. 2. seçenek’te yedeklemek istediğiniz dosyaları kendiniz seçiyorsunuz. Bu şekilde gözden kaçan dosyalar olabilir.

 

Son olarak “Ayarları kaydet ve yedeklemeyi çalıştır” ‘a tıklayarak yedekleme işlemine başlayabiliriz. Yedekleme bittikten sonra yedeğiniz belirttiğiniz ürücüye kaydedilecektir. Bu yedeği Usb bellek veya hard diskinize atarak daha da sağlama alabilirsiniz.

Aldığınız yedekleri tekrar bilgisayarınıza atmak için yedekten geri yükle seçeneğini seçebilirsiniz.

Bu işlem ile hem dosyalarınızı hemde windows yedeğinizi almış olacaksınız. İlerde olusabilecek sistemsel sorunlarda “Sistem geri yükleme” seçeneği ile hem dosyalarınızı hemde sisteminizi kurtarabilirsiniz.

Bilgisayarınız’da sorun yokken önleminizi alın..

 

http://www.ozengen.com/yedek-nasil-alinir-bilgilerimi-nasil-yedeklerim/

(0 oylar)
Bu makale yararlıydı
Bu makale yararlı değildi

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
Onsa Destek